Mesajınız Başarıyla Bizlere Ulaşmıştır.

En kısa sürede sizlere geri dönüş yapacağız.

İşleminiz Sırasında Bir Hata Meydana Geldi.

Lütfen tekrar deneyiniz.

X

Borsa İstanbul’da gong yoğun talep gelen Tarkim için çaldı

18 EYLÜL 2023

Tarkim Bitki Koruma Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Tarkim), 12 Eylül 2023 tarihinde yapılan gong töreni ile birlikte borsada işlem görmeye başladı.

Halka arzına 2,5 milyondan fazla yatırımcının ilgi gösterdiği Tarkim hisseleri bugün ilk defa borsada işlem görmeye başladı. Tarkim, halka arz kapsamında 5-6 Eylül tarihlerinde talep toplamıştı.

Tarkim’in gong töreni, Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdür Yardımcısı ve Tarım Kredi Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Okan Ateş, Tarım Kredi Holding Yönetim ve İcra Kurulu Başkan Vekili Temel Tayyar Yeşil, Tarım Kredi Holding Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Mustafa Hamurcu, Tarım Kredi Holding Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Yılmaz Bademli, Tarkim Genel Müdürü Mücahit Asalıoğlu, Halk Yatırım Genel Müdürü Bülent Sezgin, Vakıf Yatırım Genel Müdürü Barış İnal ve çok sayıda davetlinin katılımıyla Borsa İstanbul'da gerçekleştirildi.

Tarım Kredi Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hamurcu, törende yaptığı açıklamada şirketin yapısına ve halka arz gelirleriyle yapılacak yatırımlara ilişkin bilgi vererek, “Ülkemizin en büyük çiftçi ailesi olan Tarım Kredi grubuna ait 157 adet lisanslı zirai mücadele ilacı üreten Tarkim şirketimiz; Tarım Kredi Grubu’nun 19 şirketinden biri olup 2009 yılında kurulmuş, 1 milyar 100 milyon aktif büyüklüğü ile Manisa'da 20 bin metrekare arazi üzerinde bitki koruma ilaçları üretmektedir. 12 bin tonluk yıllık üretim kapasitesine sahip şirketimizin yüzde 60’ı Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğine, yüzde 40’ı Gübretaş A.Ş.’ne ait iken halka bu törenden sonra halka açık olan kısmı yüzde 23,81 olacaktır. 05-06 Eylül tarihlerinde talep toplama işlemi başlayıp sona eren şirketimizin halka arz büyüklüğü 537 milyon TL’ye ulaşarak, 2 milyon 675 bin 408 yatırımcı iştirak etmiştir. Bugünkü törenimizle de Borsa İstanbul’da sürekli müzayede görmeye başlamış bulunmaktadır. Tarım ve tarımsal sanayide uçtan uca üretimin her aşamasında çiftçimizin ve üreticimizin her zaman yanında olan Tarım Kredi Grubuna güvenen milletimizin teveccühüne mazhar olan şirketimizin halka arzına iştirak eden 2 milyon 675 bin 408 yatırımcımıza teşekkür ediyoruz.” dedi.

Tarkim’in halka arzı yeni yatırımlara ağırlık verileceğini ifade eden Hamurcu, “Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi artık çok daha büyük. Halka arz ile yeni yatırımlara ağırlık verilmesi, şirket kurumsal kimliğinin güçlendirilmesi, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkelerinin güçlendirilmesi, şirket değerinin ortaya çıkarılması, şirkete değer yaratacak yatırım fırsatlarının fonlanması, bilinirlilik ve tanınırlığın pekiştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu arada Konsorsiyum liderliğimizi yapan Halk Yatırım ve Vakıf Yatırıma teşekkür ederiz. Ayrıca alıma aracılık yapan tüm yatırım kuruluşlarımıza ve en çok alım gerçekleştiren Ziraat Yatırıma, Borsa İstanbul ve Sermaye Piyasası Kurulu'muza teşekkür ediyoruz. Katılımlarınızdan dolayı en kalbi duygularımızla şükranlarımızı sunar, Tarım Kredi Grubumuza tarım şirketimize ve ülkemize hayırlı olmasını diler, saygılarımı sunarım.” ifadelerini kullandı.

Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun ise törende yaptığı konuşmada, dünyada artık stratejik bir öneme sahip olan tarım sektöründe, modern tesisleri ve güçlü AR-GE’si ile faaliyet gösteren Tarkim, halka arzdan elde ettiği gelir ile kapasitesini yükseltmeyi, ihracatını artırmayı, ürün yelpazesini çeşitlendirmeyi planlamaktadır. Bu hedefini gerçekleştirmek amacıyla gerekli olan finansmanı sermaye piyasaları yoluyla sağlamayı tercih ettiği için Tarkim’in ve Tarım Kredi Kooperatifinin değerli yöneticilerini tebrik ediyor, kendilerine teşekkür ediyorum. Yüksek taleple gelen bu başarılı halka arzda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Tarkim’e Borsamız ailesine hoş geldiniz diyor, sermaye piyasalarına hayırlı olmasını diliyorum." dedi.